Sau agendă. Sau cum vreţi să-i spuneţi.
Chestia asta din imagine e un carneţel pe care puteţi să-l folosiţi la nesfârşit. Nu doar că paginile sunt făcute dintr-un material special pe bază de polyester aşa că puteţi şterge fiecare pagină când aţi terminat, dar vine şi cu o aplicaţie cu ajutorul căreia poţi salva în cloud toate notiţele pe care le iei.
Pur şi simplu scrii ceva (cu un pix special), apoi faci poză cu telefonul, bifezi un anumit simbol pe care îl predefineşti în aplicaţie şi informaţia se duce fix în folderul ales de tine din Google Drive, Dropbox sau multe alte servicii de acest gen.
Se cheamă Rocketbook Everlast şi e un proiect care a fost finanţat cu bani de pe Kickstarter şi Indiegogo.
Să zicem că azi faci o schiţă în timp ce stai în trafic, faci poză, pagina se urcă în contul de Google Drive, în folderul „schiţe la semafor”.
Eu folosesc vreo 3-4 agende pentru că una e cu taskuri curente, alta e agenda de întâlniri, alta e agenda cu chestii utile pe care aş vrea să le reţin. Cum ar fi să le am pe toate în Google Drive, accesibile de pe orice device? Vă zic eu cum ar fi: BESTIAL!
Iar preţul mi se pare decent: 29 de dolari. Un set de pixuri e 15 dolari. Neapărat trebuie să am aşa ceva 😀
Există şi variantă pentru copii.
Via Cristina, cunoscută şi ca „şefa agendelor”.










1 comentariu. Leave new
Mi se pare extrem de ineficientă procedura de salvare, monotonă și consumatoare de timp. Dar pentru chestii strict temporare (listă de cumpărături, calcule, etc) pare utilă.
Cea mai performantă soluție pentru o agendă multifuncțională dar și cu ecran e-ink (adică așa cum mi-aș dori eu) mi se pare cea de la https://remarkable.com/
Din păcate, prețul este (încă) imens.