in Advertising/PR

eventures vrea să i-o tragă rebrandingului Cosmote

Dacă vă interesează povestea oficială, găsiţi aici.

Faptele, aşa cum probabil că s-au întâmplat ele: Eventures, agenţia Amaliei Năstase, s-a dus cu o idee la Cosmote. „Uite ce idee mişto avem noi, nu vreţi să ne daţi bani?”. Cosmote le-a dat reject, pe urmă au făcut o aplicaţie cu altcineva. Oamenii de la eventures s-au simţit furaţi (ştiu cum e, foarte nasol sentimentul) şi au început negocierile. De obicei, când pierzi un pitch la care tu ai prezentat o idee destul de bine conturată, stai geană pe campania respectivă ca să vezi dacă nu cumva ţi-au implementat ideea cu altă agenţie. Se practică asta des. Doar că aici chiar nu cred că e cazul.

Eh, şi pentru că negocierile cu frumosul nu au ajuns la niciun rezultat, băieţii s-au gândit că e o idee bună să detoneze o bombă mediatică fix cu 2 zile înainte de marea lansare, ca să le arate ei nemţilor de la Telekom că nu-i bine să te pui cu românii. Total greşit, total lipsit de fair-play. E ceea ce se cheamă sucker punch.

Dar cel mai amuzant din toată povestea asta e răspunsul de final de pe IQads:

Ce reactie asteapta eventures din partea Cosmote
eventures doreste
, asa cum am specificat si in notificarea trimisa catre reprezentatii companiei Cosmote, retragerea aplicatiei Hai! si oprirea oricarei promovari legate de aceasta.

Să mori tu :)) Oprirea oricărei promovări a unei aplicaţii dintr-un rebranding care a costat câteva milioane de euro.

Ca să nu mai spun că aplicaţia e un fel de Invită.ro al zilelor noastre, deci nimic wow. Oare Nihasa şi Novac nu s-au sesizat? Ei nu vor oprirea imediată a aplicaţiei?

Nu, acu serios. Asta e din categoria n-aş face. Nu te apuci să creezi o situaţie de criză ca să i-o tragi unui client care nu te-a vrut.

PS: Să înţeleg că eventures nu e #fanMagenta?

lol_lol

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Meniu