Am devenit viral pe Instagram. Am pus câteva carouseluri cu spectacole de teatru din Bucureşti şi din ţară, cu recomandări de seriale şi de restaurante. Am adunat 150.000 de views, 750 de followeri noi, 2500 de likeuri, peste 2000 de saves, sute de shareuri, reposturi, tot ce trebuie. Totul în decurs de 3 săptămâni.
Şi am studiat noua mea audienţă, profil cu profil. Pe măsură ce îmi dădeau oamenii follow, intram să văd cine sunt.
Peste 80% dintre ei aveau între 6000 şi 7500 de conturi pe care le urmăreau. 7500!
Cum urmăreşti 7500 de conturi? Simplu: nu le urmăreşti de fapt. Nu ai fizic cum să treci prin atâta conţinut zi de zi.
Şi-atunci eşti la mâna algoritmului, care învaţă ce-ţi place şi încearcă să îţi livreze conţinut cu care să interacţionezi. Ba mai mult, pe lângă conturile astea pe care le urmăreşti, îţi mai afişează şi el alte conturi, pe care s-ar putea să le urmăreşti. Că de-asta am devenit eu viral, algoritmul a arătat multor oameni conţinutul pe care l-am produs eu.
Deci dacă vezi 200 de postări şi 200 de stories pe zi (să zicem!), ai ajuns la 5% din baza ta de conturi pe care le urmăreşti. Cinci la sută.
Oamenii ăştia sunt cu miile. Ei urmăresc tot ce se poate, cu siguranţă urmăresc şi conturile alea cu milioane de followeri din România.
Deci nu numai că unii influenceri şi-au cumpărat followeri din diverse ţări, dar chiar şi atunci când au crescut, creşterea lor a venit de la nişte conturi inutile. Un potenţial reach care nu este deloc real.
Metrica „followers” este o glumă. Am tot spus-o în ultimii ani, „followers” nu indică o comunitate, nici măcar o audienţă. Este un buton care pur şi simplu zice „am trecut şi eu pe aici cândva, am interacţionat cu omul ăsta”.
Şi cu toate astea Instagram şi TikTok sunt acum copiii cool ai internetului, pe care se fac cele mai multe campanii.
Împăratul Instagram e gol şi nimeni nu pare să vrea să recunoască asta.








3 comentarii. Leave new
Eu nu lucrez în domeniul media/publicitate, nu știu cum se vede treaba din partea aia.
Dar ca utilizator (prea des) de Instagram, eu din contră am părerea opusă: eu acolo văd campaniile cele mai de succes, sau în alte cuvinte, am pierdut numărul chestiilor cumpărate de-a lungul vremii pentru că le-am văzut pe Instagram. Cu nici un alt site de social media nu am pățit să îmi arate atâtea chestii fix pe gustul meu (nu e totul perfect tot timpul, bineînțeles, dar unele chestii sunt targetate chiar la fix). Bine, eu nu stau pe Facebook ca să pot să compar, o fi și acolo la fel, ca no, ambele sunt Meta; dar cel puțin in experienta mea personală Instagram m-a „identificat” destul de bine, cu ce îmi place și ce nu.
Context în care, cel puțin asta e impresia mea de om fără contact cu domeniul, dar are mai mare sens să faci publicitate pe Instagram, unde reclamele tale sunt arătate unora cu șanse mari să fie chiar interesați, decât să faci de exemplu publicitate pe Hotnews (sau alt site similar, dar cu Hotnews ma amuz în mod specific pt că într-o vreme îmi arăta reclame despre cum să devin un bărbat musculos și chiar despre cum să-mi rezolv probleme de erecție, iar eu nu sunt nici măcar bărbat, darmite unul interesat de ce îmi arătau ei).
Da, dar sunt lucruri diferite. Una este o campanie cu ads, alta este o campanie cu influenceri în care te asociezi cu un om cu notorietate şi se presupune că accesezi audienţa lui. Numai că o mare parte din audienţa lui urmăreşte mii de conturi şi n-o să ajungă niciodată la mesajele alea.
Altfel, şi mie mi se pare că Instagram livrează cel mai bine. Algoritmul funcţionează bine, reclamele, modul în care folosesc oamenii platforma. Dar metrica aia legată de followeri este o glumă.
Sa stii ca macar pe Instagram imi apar chestii care au cat de cat legatura cu ce imi place mie (imi recomanda pagini/postari similare cu cele la care am dat like recent). Pe facebook imi apar tot felul de postari care nu ma intereseaza (nu au legatura cu chestiile cu care interactionez). Si culmea, de multe ori nu imi apar postarile conturilor pe care le urmaresc. In ambele cazuri urmaresc „doar” cateva sute de conturi. Am observat asta mai ales in ultimele 2-3 luni.