De mult n-am mai avut sentimentul ăsta de siguranţă într-un meci contra lui Manchester City. Chiar şi cu atâţia absenţi, Liverpool a controlat excelent mijlocul terenului, aşa cum nu a mai făcut-o de mult timp.

Aşa cum zicea şi Klopp, genul ăsta de control e diferit faţă de echipa care o bătea pe City în Champions League acum câteva sezoane. Atunci jocul era unul extrem de rapid, o forţă fantastică în atac, o tranziţie rapidă şi un trio letal în faţă.

De data asta a fost o situaţie în care am simţit că apărarea e sigură pe ea, mijlocul controlează jocul, iar atacul pune un pericol real. N-a fost să fie la finalizare, poate cu Salah refăcut total, poate cu Nunez la 100%, poate cu Luis Diaz mai inspirat sau cu Jota în echipă am fi pulverizat o versiune extrem de bună a lui City. Sau poate că un penalty acordat în minutul 90 ar fi adus victoria, dacă se dădea.

Rămânem cu amintirea unui joc fantastic. Să sperăm că vor mai fi 19 meciuri cu Klopp pe bancă de-acum încolo.

Rezumatul e aici.

Lasă un răspuns

Adresa ta de email nu va fi publicată.

Fill out this field
Fill out this field
Te rog să introduci o adresă de email validă.

Meniu